Sözcüklerin Bilinci | Kafka Özel

Bu etkinlik tamamlanmıştır.
 
Franz Kafka’nın edebiyat eserleri, özellikle “gizemli” niteliklerinden ötürü birbirinden hayli farklı yorumları beraberinde getirmiştir. Bu noktada, bu atölyedeki amacımız, bu çok sayıdaki yorumlara yenilerini eklemek değil, yazarın eserlerindeki temel motiflerini ve bu motiflerin değişik çeşitlemelerini saptamaya çalışmak olacaktır. Sözgelimi Kafka için en bariz örnek, çok bilinen baba motifidir. Yargı’da karşımıza çıkan “baba”, daha sonra Dava’nın “mahkemesi”ne ve Şato’daki “şato”ya dönüşecektir. Benzer bir çeşitleme dizisini Georg Bendemann ve onun “Rusya’daki arkadaşı”, Gregor Samsa ve “böcek”, Josef K. ve nihayet K. oluşturur. Bunun gibi temel motifler ve çeşitlemelerin saptanması, atölye toplantılarımızın ana konusu olup bu süreçte Schopenhauer ve Nietzsche’nin bazı felsefî temel motiflerine de sıkça göndermede bulunulacaktır. Bu yolla, değişik yorumları daha sağlam bir temele oturtma olanağı ortaya çıkacağını umuyoruz.

Hacettepe Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihat Ülner'in koordine edeceği atölyede, yazarın 
Yargı, Değişim, Dava , Ceza Kolonisinde, Açlık Sanatçısı ve Şato adlı eserleri irdenecektir. 

Atölyenin verilecek aralarla birlikte yaklaşık 5 ay sürmesi öngörülmektedir. 

Atölye toplantıları iki haftada bir perşembe günleri saat 19:30’de FKSD ofisinde gerçekleştirilecektir.

Atölye çalışması en fazla 25 katılımcıya yöneliktir.

Katılımcılar arasındaki haberleşme ağı e-posta ve/veya sosyal medya üzerinden koordinatörlerce düzenlenecektir.

Atölyenin ilk toplantısı 5 Aralık 2018 Çarşamba günü saat 19:30’da FKSD ofisinde yapılacaktır.

FKSD bünyesinde gerçekleştirilen tüm etkinlikler ücretsiz olup ilgili herkese açıktır. Atölyeyle katılım taleplerinizi e-posta adresimiz üzerinden tarafımıza iletebilirsiniz.
web tasarım ankara Arama Motoru Optimizasyonu