Mavi Çoraplılar

Bu etkinlik tamamlanmıştır.
 
Felsefe Kültür Sanat Derneği olarak faaliyetlerimize yeni bir atölye çalışmasıyla devam ediyoruz. 1791’den günümüze Dünya Kadın Hakları Hareketleri tarihinin incelenmesinin amaçlandığı ikinci atölyemizin ismi Mavi Çoraplılar.

3 haftalık genel periyotlar şeklinde toplam 9 hafta sürecek olan atölyemiz, haftalık toplantılar şeklinde yürütülecektir.

Felsefe Kültür Sanat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Hatice Bilge Coşkun-Apaydın'ın koordine edeceği atölyede yönetim kurulu başkan yardımcımız Bahar Barlas-Çankaya yardımcı koordinatör olarak çalışacaktır.

Dışarıdan katılama açık olmayan atölye, Hatice Bilge Coşkun-Apaydın, Bahar Barlas-Çankaya, Goncagül Günsel, Barbaros Yusuf Coşkun, Derya Yaren, Selin Topaloğlu, Zeynep Ekşi, Elif Çelik, Ece Bozkurt ve İrem Sezgin adlı gönüllü kişilerce gerçekleştirilecektir.

Katılımcılar, her pazar 19.30 saatini periyodik toplantı zamanı olarak belirlemiştir.

Haftalık toplantılarda katılımcılar tarafından ortak okumalar üzerine tartışma ve değerlendirmeler yapılacaktır. Katılımcılar tarafından esas olarak her hafta bir metin okunacaktır.

Atölyenin birinci bölümünde dünya kadın hareketlerinin 1791-1970 yılları arasını kapsayan ve I. Dalga Dünya Kadın Hareketleri olarak adlandırılan dönem; ikinci bölümünde 1970-1990 yılları arasını kapsayan ve II. Dalga Dünya Kadın Hareketleri olarak adlandırılan dönem; üçüncü bölümünde ise 1990’da başlayan ve günümüze kadar devam eden III. Dalga Dünya Kadın Hareketleri olarak adlandırılan dönem ele alınacaktır..

Her toplantı öncesinde ilgili okuma metninin sunumu katılımcılar arasından bir önceki hafta belirlenen kişilerce yapılacaktır.

Koordinatörler okuma metinlerinin ve gerekli kırtasiye materyallerinin tüm katılımcılar tarafından aynı anda temin edilmesini sağlayacaktır.

Katılımcılar arasındaki haberleşme ağı e-posta ve sosyal medya üzerinden koordinatörlerce düzenlenecektir.

Metinlerin okunma biçimi ve yöntemine ilişkin önerileri içeren bir sunum metni koordinatörlerce ilk toplantıda katılımcılara sunulacaktır.

I. Dalga Dünya Kadın Hareketleri, II. Dalga Dünya Kadın Hareketleri, III. Dalga Dünya Kadın Hareketleri olarak üç döneme ayrılmış tarihi her bir dönem, atölyenin bir bölümü olacak şekilde incelenecektir

Program süresince katılımcılar tarafından yapılan incelemeler sırasında kadın hakları hareketlerine dair kitap, süreli yayın, film ve belgesel arşivi hazırlıkları başlatılacaktır.

Atölye süresince atölye koordinatörleri tarafından hazırlanan metinler okunacaktır.
web tasarım ankara Arama Motoru Optimizasyonu