Bilim Kültürü ve Felsefe

İlkini Felsefenin Yaşamı & Yaşamın Felsefesi temasıyla gerçekleştirdiğimiz Çankaya Felsefe Söyleşilerinin ikincisinde Felsefenin Bir Ürünü Olarak Eğitim temasına odaklanıyoruz. 
 

Bir arada yaşama kültürünün ancak ve ancak erdemli insanlarla mümkün olabileceğini ve erdemlerin, tüm zihinlerin eşit olduğu gerçeğinden hareketle eğitim yoluyla öğretilebileceğini tanıtlayan disiplinin adıdır felsefe. Böyle bir tanıtlamanın yoksunluğunda eğitimden söz etmek hiçbir şekilde mümkün değildir. Elbette eğitim denen olgu, pek çok açıdan felsefenin ortaya çıkışından çok daha öncelere tarihlenebilir. Ancak, insanların bir arada yaşama olanaklarını artırmaya odaklanan ve herkes için bir olanak ve hak olarak tanımlanan eğitim, ilk ve esas olarak felsefe sayesinde, felsefenin bir ürünü olarak ortaya çıkmış bir etkinliktir. Öyle ki bu etkinlik, insanlık tarihin en büyük ve en anlamlı projesidir. 

 

Bu büyük ve anlamlı projeye ilişkin hususları konu edineceğimiz söyleşi dizimizi bu yıl eğitimin başat bileşenleri olan temel disiplinlerde çalışmalar yapan, eserler veren kişileri konuk edeceğimiz konferanslarla da destekliyor ve bu doğrultuda ilk konferansımızı Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümünden Yard. Doç. Dr. Ömer Faik Anlı’nın Bilim Kültürü ve Felsefe: Fizikten Beşeri Bilimlere adlı sunumuyla gerçekleştiriyoruz.


Çankaya Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz etkinliğimiz FKSD bünyesindeki tüm etkinlikler gibi ilgili herkese açık ve ücretsizdir.

 

Etkinlik Künyesi

 

Düzenleyenler
Felsefe Kültür Sanat Derneği
Çankaya Belediyesi

 

Konuşmacı
Yard. Doç. Dr. Ömer Faik Anlı | Ankara Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi

 

Tarih ve Saat
14 Ekim 2017 Cumartesi | 14.00

Adres
Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi | Gülten Akın Salonu

 

İÇERİKLER

web tasarım ankara Arama Motoru Optimizasyonu