Bilgeliğin Sevgisi

Bu etkinlik tamamlanmıştır.
 

Etkinlikte, Aristoteles felsefesinde varolan olmak bakımından varolan’ın sorgulanışında ortaya çıkan ousia (töz)arkhê (ilke)aition/aitia (neden)physis (doğa)anankainon/ananke (zorunluluk)to on (varolan)aistheton (duyusal varolan)noeton (düşünsel varolan)poson (nicelik)poion (nitelik)theoria (düşünme)… vb kavramların içerimleri ve anlamlarından hareketle dynamis (olanak)entelekheia (yetkinlik) ve energeia (etkinlik) şeklindeki varolma tarzları incelenecek olup bu incelemenin filozofun insan yaşamının kuruluşunda belirleyici esas olan ethos’a (eylem) ilişkin temel ölçünü mesos’la (orta yol) birlikte yapılması öngörülmektedir.  Bu şekilde filozofun ethos’a ilişkin arête (erdem)psykhe (ruh) ve eudaimonia (mutluluk; iyi yaşama) gibi kavramları da irdelenecektir..


Bu kapsam doğrultusunda, Aristoteles’in bizzat günümüzdeki insan yaşamlarına dek uzanan etkileri göz önüne alınarak, etkinlikte, filozofun felsefedeki kendi duruş noktasını belirlemekten öte, bizzat felsefenin duruşu ve belirlenişine yönelik etkilerinin değerlendirilmesi ve tartışmaya açılması amaçlanmaktadır.


3 ve 4 Eylül 2016 Cumartesi Pazar günlerinde gerçekleştirilecek olan etkinlikte toplam dört oturum düzenlenecektir.


Akademia Atölyesinde Eylül 2015 - Mayıs 2016 sürecinde yapılan Aristoteles çalışmalarına yönelik destekleyici bir çaba olarak da düzenlenmekte olan bu buluşmamız da kontenjan dahilinde ilgili herkese açıktır. 

Akademik danışmanlığını Muğla Sıtka Koçman Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi Hatice Nur Beyaz-Erkızan'ın üstlendiği bu yılki buluşmamızın kontenjanı FKSD Yönetim Kurulu üyeleri dışında 50 kişidir. Etkinliğe katılmak için FKSD üyesi olma şartı yoktur.

Etkinliğe katılım taleplerinizi aşağıdaki form vasıtasıyla iletebilirsiniz. Formu doldurmanızı takip eden bir hafta içinde yetkili arkadaşımız tarafından size dönüş yapılacak ve tesisteki konaklama yerinize ilişkin kesin işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Katılım başvuruları için son gün 21 Ağustos 2016’dır.

Etkinliğe ilişkin sorularınızı felsefekultursanat@gmail.com e-posta adresimiz üzerinden tarafımıza iletebilirsiniz.

Etkinlik Alanı ve Organizasyona İlişkin Bilgiler

 

Etkinlik, Yedigöller Bölgesindeki Kıyaslar Köyü Kaynarca Mevkii Yedigöller yolu 3. km Mengen-BOLU adresindeki Hindiba Doğa Evi’nde gerçekleştirilecektir.

Etkinlik alanına özel aracıyla gelmek isteyen katılımcılar, buradaki krokiden yararlanabilirler. Etkinlik alanına otobüsle gelmek isteyen katılımcılar, Mengen Terminalinde inip, oradan taksiyle alana ulaşabilirler. Mengen Terminali ile etkinlik alanı arasındaki mesafe yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Mengen Terminaline ulaşım, İstanbul'dan Bartın, Ankara ve İzmir'den ise Bartın veya Zonguldak otobüsleriyle sağlanabilmektedir. Farklı bölgelerden ulaşımınız için tesis yetkililerine buradaki iletişim bilgilerini kullanarak danışabilirsiniz.

Etkinlik süresince ilgili tesiste sadece etkinlik katılımcıları ve tesis görevlileri bulunacaktır. Bu hususa ilişkin tesisteki tüm konaklama alanları FKSD Yönetim Kurulu tarafından organize edilmiştir.

Etkinlik alanındaki konaklama masrafları katılımcılara ait olup, FKSD tarafından etkinliğe dair harici bir ücret talep edilmeyecektir. Tesisteki tüm ücretlendirmeler kişi başı olarak yapılmaktadır.

Tesiste 2-3-4 kişilik odalar ile 2 kişilik çadırlarda konaklama seçenekleri bulunmaktadır.

Tesisteki odalarda, banyo ve sıcak su olanakları mevcuttur.

Çadırda konaklamak isteyenler için ücretlendirmeye mat ve uyku tulumları dâhildir. Ayrıca çadır alanının yakınında ortak bir lavabo ve banyo bulunmaktadır.

Tesiste kablosuz internet bulunmaktadır.

Tesiste odalar dâhil hiçbir yerde televizyon bulunmamaktadır.

Etkinliğe ilişkin olarak, tesisle yapılan anlaşma doğrultusunda,

Odalardaki kişi başı ücretlendirme iki gece üç gün için toplam 300TL’dir. Bu ücret FKSD üyelerine %10 indirimle 270TL olarak uygulanacaktır.
Çadırlarda kişi başı ücretlendirme ise iki gece üç gün için 130TL’dir. Çadırlarda FKSD üyelerine yönelik herhangi bir indirim uygulanmamaktadır. 

 

Katılımcıların etkinlik alanına girişi, en geç 3 Eylül 2016 Cumartesi saat 09.30 olarak belirlenmiş olup etkinlik süresince tesiste iki gece üç gün kalınacaktır. Tesis yetkilileri tarafından katılımcılardan etkinlik için iki gece üç günlük ücret talep edilecektir. Etkinliğe bir günlük katılım talepleri kabul edilememektedir.

Katılımcıların konaklama ücretine yarım pansiyon (kahvaltı ve akşam yemeği) giderleri dâhildir. Öğle yemekleri tesisle yapılan anlaşma doğrultusunda makul bir ücrette tutulacak olup, haricen lisans öğrencilerine yönelik askıda yemek uygulaması yapılacaktır.

Tesisteki kahvaltı ve akşam yemeği hizmeti açık büfe şeklinde sunulmaktadır. Tesislerdeki tüm yemeklerde yöresel gıdalar ile doğal üretim malzemeleri kullanılmaktadır.

Çadırlarda konaklama isteyen katılımcılar arasında FKSD Yönetim Kurulu tarafından lisans öğrencilerine öncelik tanınacaktır.

Tesis etrafında katılımcıların serbest zamanlarda kullanabilecekleri 4 adet yürüyüş parkuru bulunmaktadır.

 

Etkinlik Künyesi


Düzenleyen
Felsefe Kültür Sanat Derneği (FKSD)

Akademik Danışman
Prof. Dr. Hatice Nur Beyaz-Erkızan
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi

FKSD Etkinlik Koordinatörleri
Bahar Barlas-Çankaya | FKSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Hatice Bilge Coşkun-Apaydın | FKSD Yönetim Kurulu Üyesi

Konuşmacılar (soyisimlerin alfabetik sırasına göre)
Prof. Dr. Hatice Nur Beyaz-Erkızan | Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi

Yard. Doç. Dr. Aylin Çankaya | Manisa Celal Bayar Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim Üyesi


Etkinlik Programı ve Bildiri Özetleri (bildiri özetlerine ilgili oturum başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz.)
 

3 Eylül 2016 Cumartesi
08.30-09.30 | Katılımcıların Etkinlik Alanına Girişi
09.30-12.00 | Kahvaltı ve Serbest Zaman

12.00-14.00 Birinci Oturum
Aristoteles'te Ousia ve Energeia: Varlığın Varoluşu Üzerine
Prof. Dr. Hatice Nur Beyaz-Erkızan

14.00-17.00 | Serbest Zaman

17.00-19.00 İkinci Oturum

Aristoteles'te Mükemmel Yaşam (Eudaimonia)
Yard. Doç. Dr. Aylin Çankaya

19.00-21.00 | Akşam Yemeği ve Serbet Zaman


4 Eylül 2016 Pazar
08.00-11.00 | Kahvaltı ve Serbet Zaman

11.00-13.00 | Üçüncü Oturum
Ahlaki Kimlik Üzerine Aristotelesçi Bir Sorgulama
Prof. Dr. Hatice Nur Beyaz-Erkızan

13.00-16.00 | Serbet Zaman

16.00-18.00 Dördüncü Oturum - Söyleşi
Günümüzde Türkiye'de ve Dünyada Aristoteles

Prof. Dr. Hatice Nur Beyaz-Erkızan - Yard. Doç. Dr. Aylin Çankaya | Moderatör: Ali Apaydın

18.00-18.30 Teşekkür Konuşması
FKSD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bahar Barlas-Çankaya

18.30-21.00 | Akşam Yemeği ve Serbest Zaman


5 Eylül 2016 Pazartesi
08.00-11.00 | Kahvaltı ve Etkinlik Alanından Ayrılış
 

Etkinlik Afişleri
 

Not 1: Etkinlik başvuru tarihi sonrasında bu sayfadaki başvuru formu kaldırılmıştır.

Not 2: 
Etkinlikte öngörülen dördüncü oturum Günümüzde Türkiye'de ve Dünyada Aristoteles adlı söyleşi konuşmacılardan Hatice Nur Beyaz-Erkızan'ın sağlık sorunu yaşaması nedeniyle yapılamamıştır. Yaşanan bu durum, FKSD Tüzüğü'nde Derneğin Çalışma İlkeleri başlığıyla belirtilen Madde 3'teki esaslar doğrultusunda FKSD Yönetim Kurulu tarafından raporlanarak Olağan 3. Genel Kurul'da tüm üyelere bildirilmiştir. 

web tasarım ankara Arama Motoru Optimizasyonu