FKSD 2. Sonbahar Buluşması

Bu etkinlik tamamlanmıştır.

ETKİNLİK AMACI VE GÜNDEMİ
 
Etkinlikte, Aristoteles felsefesinde varolan olmak bakımından varolan’ın sorgulanışında ortaya çıkan ousia (töz), arkhê (ilke), aition/aitia (neden), physis (doğa), anankainon/ananke (zorunluluk), to on (varolan), aistheton (duyusal varolan), noeton (düşünsel varolan), poson (nicelik), poion (nitelik), theoria (düşünme)… vb kavramların içerimleri ve anlamlarından hareketle dynamis (olanak), entelekheia (yetkinlik) ve energeia (etkinlik) şeklindeki varolma tarzları incelenecek olup bu incelemenin filozofun insan yaşamının kuruluşunda belirleyici esas olan ethos’a (eylem) ilişkin temel ölçünü mesos’la (orta yol) birlikte yapılması öngörülmektedir.  Bu şekilde filozofun ethos’a ilişkin arête (erdem), psykhe (ruh) ve eudaimonia (mutluluk; iyi yaşama) gibi kavramları da incelenecektir.

Bu kapsam doğrultusunda, Aristoteles’in bizzat günümüzdeki insan yaşamlarına dek uzanan etkileri göz önüne alınarak, etkinlikte, filozofun felsefedeki kendi duruş noktasını belirlemekten öte, bizzat felsefenin duruşu ve belirlenişine yönelik etkilerinin değerlendirilmesi ve tartışmaya açılması amaçlanmaktadır.

3-4 Eylül 2016 Cumartesi-Pazar günlerinde gerçekleştirilecek olan etkinlikte toplam dört oturum düzenlenecektir.

Etkinlik, aynı zamanda FKSD bünyesinde gerçekleştirilen Akademia Atölyesi’nde Eylül 2015-Mayıs 2016 sürecinde yapılan Aristoteles çalışmalarına yönelik destekleyici bir çaba olarak da düzenlenmektedir.

ETKİNLİK PROGRAMI
(Etkinlikteki sunumların içerikleri ve ön-okuma önerilerine ilgili sunum başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

3 EYLÜL 2016 CUMARTESİ

08.30-09.30
KATILIMCILARIN ETKİNLİK ALANINA GİRİŞİ

09.30-12.00
KAHVALTI VE SERBEST ZAMAN
14.00-17.00
SERBEST ZAMAN
 

19.00-21.00
AKŞAM YEMEĞİ VE SERBEST ZAMAN

4 EYLÜL 2016 PAZAR

08.00-11.00
KAHVALTI VE SERBEST ZAMAN
13.00-16.00
SERBEST ZAMAN

18.00-18.30
TEŞEKKÜR KONUŞMASI 
FKSD YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI BAHAR BARLAS-ÇANKAYA

18.30-21.00
AKŞAM YEMEĞİ VE SERBEST ZAMAN

5 EYLÜL 2016 PAZARTESİ

08.00-11.00
KAHVALTI VE ETKİNLİK ALANINDAN AYRILIŞ
 
ETKİNLİK ALANI VE ORGANİZASYONA İLİŞKİN BİLGİLER

1.ETKİNLİK ALANI
Etkinlik, Yedigöller Bölgesindeki Kıyaslar Köyü Kaynarca Mevkii Yedigöller yolu 3. km Mengen-BOLU adresindeki Hindiba Doğa Evi’nde gerçekleştirilecektir.
 
2.ETKİNLİK ALANINA ULAŞIM
Etkinlik alanına özel aracıyla gelmek isteyen katılımcılar, buradaki krokiden yararlanabilirler. Etkinlik alanına otobüsle gelmek isteyen katılımcılar, Mengen Terminalinde inip, oradan taksiyle alana ulaşabilirler. Mengen Terminali ile etkinlik alanı arasındaki mesafe yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Mengen Terminaline ulaşım, İstanbul'dan Bartın, Ankara ve İzmir'den ise Bartın veya Zonguldak otobüsleriyle sağlanabilmektedir. Farklı bölgelerden ulaşımınız için tesis yetkililerine buradaki iletişim bilgilerini kullanarak danışabilirsiniz.
 
3.ETKİNLİK ALANINDAKİ KONAKLAMA VE YEME-İÇME MASRAFLARI
Etkinlik süresince ilgili tesiste sadece etkinlik katılımcıları ve tesis görevlileri bulunacaktır. Bu hususa ilişkin tesisteki tüm konaklama alanları FKSD Yönetim Kurulu tarafından organize edilmiştir.
3.1. 
Etkinlik alanındaki konaklama masrafları katılımcılara ait olup, FKSD tarafından etkinliğe dair harici bir ücret talep edilmeyecektir. Tesisteki tüm ücretlendirmeler kişi başı olarak yapılmaktadır.
3.2.
Tesiste 2-3-4 kişilik odalar ile 2 kişilik çadırlarda konaklama seçenekleri bulunmaktadır.
3.2.1.
Tesisteki odalarda, banyo ve sıcak su olanakları mevcuttur.
3.2.2.
Çadırda konaklamak isteyenler için ücretlendirmeye mat ve uyku tulumları dâhildir. Haricen çadır alanının yakınında ortak bir lavabo ve banyo bulunmaktadır.
3.2.3.
Tesiste kablosuz internet bulunmaktadır.
3.2.4.
Tesiste odalar dâhil hiçbir yerde televizyon bulunmamaktadır.
3.3.
Etkinliğe ilişkin olarak, tesisle yapılan anlaşma doğrultusunda, 
Odalardaki kişi başı ücretlendirme iki gece üç gün için toplam 300TL’dir. Bu ücret FKSD üyelerine %10 indirimle 270TL olarak uygulanacaktır.
Çadırlarda kişi başı ücretlendirme ise iki gece üç gün için 130TL’dir. Çadırlarda FKSD üyelerine yönelik herhangi bir indirim uygulanmamaktadır. 
3.4.
Katılımcıların etkinlik alanına girişi, en geç 3 Eylül 2016 Cumartesi saat 09.30 olarak belirlenmiş olup etkinlik süresince tesiste iki gece üç gün kalınacaktır. Tesis yetkilileri tarafından katılımcılardan etkinlik için iki gece üç günlük ücret talep edilecektir. Etkinliğe bir günlük katılım talepleri kabul edilememektedir.
3.5.
Katılımcıların konaklama ücretine yarım pansiyon (kahvaltı ve akşam yemeği) giderleri dâhildir. Öğle yemekleri tesisle yapılan anlaşma doğrultusunda makul bir ücrette tutulacak olup, haricen lisans öğrencilerine yönelik askıda yemek uygulaması yapılacaktır.
3.6.
Tesisteki kahvaltı ve akşam yemeği hizmeti açık büfe şeklinde sunulmaktadır. Tesislerdeki tüm yemeklerde yöresel gıdalar ile doğal üretim malzemeleri kullanılmaktadır.
3.7.
Çadırlarda konaklama isteyen katılımcılar arasında FKSD Yönetim Kurulu tarafından lisans öğrencilerine öncelik tanınacaktır.
3.8.
Tesis etrafında katılımcıların serbest zamanlarda kullanabilecekleri 4 adet yürüyüş parkuru bulunmaktadır.
 
KATILIM İÇİN YAPILMASI GEREKENLER
 
Etkinlik kontenjan dâhilinde tüm ilgililere açıktır. Etkinliğin azami kontenjanı, konuşmacılar ve FKSD Yönetim Kurulu üyeleri hariç 50 kişidir. Etkinliğe katılmak için FKSD üyesi olma şartı yoktur.
 
Etkinliğe katılım taleplerinizi aşağıdaki form vasıtasıyla iletebilirsiniz. Formu doldurmanızı takip eden bir hafta içinde yetkili arkadaşımız tarafından size dönüş yapılacak ve tesisteki konaklama yerinize ilişkin kesin işlemlerin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. 
 
Katılım başvuruları için son gün 21 Ağustos 2016’dır.

Etkinliğe ilişkin sorularınızı felsefekultursanat@gmail.com e-posta adresimiz üzerinden tarafımıza iletebilirsiniz.

 
 
 
Saygılarımızla,
FKSD Yönetim Kurulu
30.05.2016
web tasarım ankara Arama Motoru Optimizasyonu